#Hayatİçinde
20 Kasım 2020
Evde Geçirilen Vakti Zenginleştirecek Öneriler

Pandeminin küresel ölçekte hayatımızı şekillendirmesiyle birlikte, hepimiz evde geçirdiğimiz vakti daha verimli hale nasıl getirebileceğimizi düşünür olduk. Araştırmalar gösteriyor ki, kişisel alanımızı korumaya devam etmek ve içsel dünyamızı besleyecek aktivitelerde bulunmak, özellikle bu dönemde psikolojik sağlığımızı etkileyen önemli faktörlerden. Gelin, sizler için hazırladığımız listeye birlikte göz atalım.

 

1 . Çalışma saatlerinizle kişisel vaktinizin ayrımına dikkat edin
Ofisleri de evlere taşıdığımız bu zaman diliminde, görüyoruz ki ‘’mesai saatleri’’ denen kavramı yitirmeye başladık. Pandemi öncesi dönemde çalıştığımız saatler tarihe karıştı. Yemek molasında yemek yerken, kendini suçlu hisseden bir profile tanıklık etmeye başladık. Ev ve ofis ayrımını daha daha sağlıklı bir şekilde kontrol edebilmek için, çalışma saatlerinize sadık olmanızı öneriyoruz. Tabii ki acil durumlar için zaman zaman saatlerimizi esnetebiliyor olmamız gerekebiliyor, ama bunu rutin hale getirmekten kaçındığınızda göreceksiniz ki çalışma motivasyonunuz da daha yüksek olacak.

2. Hayatınıza hareket katın
Sürekli bilgisayar başında çalışıyorsanız özellikle sırt ve omuz sağlığınız ergonomik anlamda kötü etkilenecektir. Belirleyeceğiniz aralıklarla evin içinde biraz yürüyüş yapmak; 15-20 dakika gibi kısa sürelerde yapacağınız esneme hareketleri ve egzersizler, kalabalığa karışmadan yapacağınız kısa süreli yürüyüşler fiziksel sağlığınızı korumaya yardımcı olacağı gibi psikolojik sağlığınız için de oldukça önemli.

3. Beslenme rutininde sebze ve meyvenin önemi
Sürekli evde olduğumuzda ve özellikle çalışmaya da devam ediyorsak, hızlı tüketilebilir gıdalar hepimizin ilk tercihi oluyor. Bununla birlikte, sebze ve meyveleri daha az tüketir hale geliyoruz. İçerdiği vitamin ve minareller sebebiyle, özellikle mevsiminde tüketebileceğimiz kereviz, lahana ve pırasa gibi antioksidan yönünden güçlü sebzelerle birlikte, C vitamini deposu portakal ve greyfurt gibi meyveleri tüketmeye özen göstermeliyiz. Yine bağışıklığı güçlendirici özelliğiyle siyah ya da kırmızı gibi çeşitleriyle turp da daha fazla tüketebileceğimiz sebzelerden biri olabilir.


4. Kişisel zaman
Pandeminin hayatımıza kattığı yeniliklerden biri olarak, ailemizle daha fazla vakit geçirmeyi söyleyebiliriz. Anne babamızla ya da eş ve çocuklarımızla normalden daha fazla vakit geçirmek ve kişisel sınırlarımızı koruyamamak, bizi psikolojik olarak negatif etkileyen faktörlerden biri olarak karşımıza çıkıyor. Her ne kadar aile ile geçirilen vakit hepimiz için iyileştirici olsa da, kendimizi dinleyebildiğimiz kişisel zamanlarımızı da günlük rutinlerimizden çıkarmamalıyız. Eğer seviyorsanız yazı yazarak, kitap okuyarak ya da sevdiğiniz dizi ya da filmleri izleyerek geçireceğiniz vakitler, güne daha keyifli devam etmenize yardımcı olacaktır.

YORUMLAR

Lütfen bir yorum yazınız.

EN ÇOK OKUNANLAR

Başa Dön