#Hayatİçinde
17 Mart 2020
Evdeyken Güzel Vakit Geçirmemizi Sağlayacak Filmler

Ailece yapılabilecek en güzel aktivitelerden biri de evde film izlemektir. Böyle anlarda ise zamanımızın çoğunu film aramakla geçiririz. Peki ya sizi bu zahmetten kurtaracak film önerilerine ne dersiniz? Son dönemin popüler türlerinden biri olan ve izleyene mutluluk aşılayan “kendini iyi hisset” yapımlarından derlediğimiz 10 filmlik seçkide aile bağlarından, arkadaşlığa; aşktan, çocuk kalmanın cazibesine kadar uzanan birçok alt tema sizi bekliyor. Gelin, genç yaşlı demeden maaile izlenebilecek bu filmlere hep birlikte göz atalım.

Chef (Şef / 2014)

Ünlü bir restoranın baş aşçısı olarak çalışan Carl Casper’ın, dilediği yemekleri yapmak adına işten ayrılarak oğlu ve karavanıyla yollara düşüşünü merkezine alan Chef, baba-oğul ilişkisine getirdiği güçlü bakış açısıyla değerlenen bir film. Jon Favreau’nun yazıp, yönetip, başrolü üstlendiği yapım, özgün tarifleriyle de gurmelerin dikkatini çekiyor.


The Art of Racing in the Rain (Enzo: Yağmurda Yarış Sanatı / 2019)

Garth Stein’in 2008’de kaleme aldığı aynı adlı romandan sinemaya uyarlanan The Art of Racing in the Rain, her bir anıyla samimiyet vadederken, insan-hayvan arasındaki dostluğa açtığı parantezle değerleniyor. Enzo isimli bir köpek ile Denny arasındaki yıllara dayanan arkadaşlığı, aile bağları üzerinden ele alan film aynı zamanda 2019 yılının da beğeniyle karşılanan yapımlarından.

Eddie the Eagle (Kartal Eddie / 2015)

Taron Egerton ve Hugh Jackman’in başrolleri paylaştığı Eddie the Eagle, 1988 Kış Olimpiyatları’nda sonuncu olmasına rağmen, tüm sporseverlerin gönlünü fetheden Michael “Eddie” Edwards’ın gerçek hayat hikayesini konu alır. Eddie’nin, eski kayak şampiyonlarından Bronson Peary ile tanışması sonrası değişen hayatına odaklanan ve pozitif bakış açısıyla umut vadeden film, karlar altından çıkan eğlencesiyle her anıyla gülümsetmeyi başarıyor.

Wonder (Mucize / 2017)

Julia Roberts ve Owen Wilson’ın, genç oyuncu Jacob Tremblay’e başrolde eşlik ettiği Wonder, yüzünde ciddi bir deformasyonla dünyaya gelen küçük Auggie’nin öyküsünü konu alır. Dış görünümün yalnızca detaydan ibaret olduğunu ve asıl gücün derinin altında saklı durduğunu kendine has bir şekilde işleyen film, koca bir yüreğe sahip olmanın dünyanın en büyük armağanı oluşunu izleyicisine aktarırken , ekran başındakilerin bam teline dokunmayı da es geçmiyor.

Unicorn Store (2017)

Son yılların popüler oyuncularından Brie Larson’ın hem yönettiği hem de başrolünde yer aldığı Unicorn Store, otuzuna merdiven dayayan ancak buna rağmen büyümeyi reddeden Kit’in, tek boynuzlu bir ata sahip olma hayalini ele alıyor. Özellikle yetişkinliğin katı duvarlarını rafa kaldıran ve çocukluğun masumane duruşuna sıkı sıkı sıkıya sarılan film, duyguları harekete geçiren fantastik bir yapıya sahip.

The Way Way Back (Geri Dönüş Yolu / 2013)

İçine kapanık, sessiz bir genç olan Duncan’ın annesi ve annesinin sevgilisiyle çıktığı yaz tatilini merkezine alan The Way Way Back, tam anlamıyla bir büyüme hikayesi! Özellikle Duncan’ın hayatına giren Owen ile birlikte zincirlerini kırışı ve içindeki hayat enerjisini dışa vurmasıyla seyir zevkini doruğa ulaştıran film, tebessümü beraberinde getiren içten yapısıyla fark yaratıyor.

Im Juli (Temmuz’da / 2001)

Almanya doğumlu Türk yönetmen Fatih Akın’ın yönetmen koltuğunda oturduğu Im Juli, dört dörtlük bir yol macerası! Hayatının aşkına kavuşabilme ümidiyle Hamburg’tan İstanbul’a doğru yola koyulan Daniel’in, bu süre zarfı içerisinde tanıştığı Juli ile atıldığı sürprize gebe yolculuğunu merkezine alan film, adıyla müsemma bir şekilde Temmuz’un tüm sıcak atmosferini kahkahalar eşliğinde sunuyor.

Instructions Not Included (Çocuk Büyütme Rehberi / 2013)

Uçarı bir adam olan Valentin’in kucağına bırakılan bir çocuk, baba olduğu gerçeği ile yüzleşmesine sebebiyet verir. Bu dakikadan itibaren zor da olsa Maggie ile müthiş bir bağ kurmayı başaran ve hayatını ona adayan genç adamın macerasını izleyicisine aktaran film, yıllar sonra Maggie’nin annesinin çıkagelmesiyle sürpriz anları da beraberinde getirir. 2016 yılında Tolga Çevik’in başrolünde yer aldığı Sen Benim Herşeyimsin adıyla vizyona giren filmin, orijinali olma özelliği taşıyan Instructions Not Included, baba-kız ilişkisi ve sevgiye dair açtığı parantezle dikkat çekiyor.

Yesterday (2019)

Trainspotting, Slumdog Millionaire, 28 Days Later gibi çarpıcı filmlere imza atan Danny Boyle bu kez oldukça duygu yüklü bir filmle karşımıza çıkıyor. Dünyada gerçekleşen gizemli bir elektrik kesintisinin ardından, The Beatles’in varlığı yeryüzünde unutulmuş ve sıradan bir müzisyen olan Jack Malick dışında kimse grubun varlığını hatırlamamaktadır. Bu dakikadan itibaren Jack’in efsanevi The Beatles şarkılarıyla adım adım zirveye yürüyüşünü izleyicine aktaran film, bir yandan Liverpool’dan çıkagelen ve müzik tarihini değiştiren The Beatles’a hak ettiği saygıyı sunarken, öte yandan ise fantastik yapısını eğlenceli duruşuyla birleştirerek hayranlık uyandırmayı başarıyor.

Sinyora Enrica ile İtalyan Olmak (2010)

Dünyaca ünlü aktris Claudia Cardinale ile İsmail Hacıoğlu’nun başrolü paylaştığı Sinyora Enrica ile İtalyan Olmak, dil öğrenmek amacıyla İtalya’ya giden Ekin’in başından geçen ilginç maceraları ve Sinyora Enrica ile adım adım gelişen dostluğunu konu alır. Türk yönetmen Ali İlhan’ın uzun yıllardır yaşadığı İtalya’da çektiği film, Yeşilçam’ın naif anlatılarını akıllara getiren samimi ve eğlenceli yapısıyla Türk sinemasının gizli kalmış hazinelerinden.

YORUMLAR

Lütfen bir yorum yazınız.

EN ÇOK OKUNANLAR

Başa Dön