#Hayatİçinde
13 Mart 2020
Ev Nasıl Dezenfekte Edilmeli?

Günlük yaşamın büyük bir çoğunluğunu geçirdiğimiz evlerin, şık gözükmesi hepimizi mutlu eder. Ancak evin dekoratif yapısından daha önemli bir şey varsa o da hijyendir. Özellikle salgın hastalıkların olduğu dönemlerde temizliğe ekstra özen gösterilmeli. Düzenli olarak temizlenen evlerde, şüphesiz ki hastalık riski daha da azalacaktır. Peki, bizlere zarar verecek mikroorganizmaları evimizden nasıl uzak tutarız? Gelin evi dezenfekte etmenin püf noktalarına hep birlikte göz atalım.

Çamaşırların Temizliği Sağlanmalı

Virüslerin ilk temas edeceği noktalar kıyafetlerimiz olacaktır. Böyle durumlarda, çamaşır temizliğine olduğundan daha fazla dikkat edilmelidir. Kıyafetler, kumaş ve renklerine göre ayrılmalı; mümkün olan en yüksek sıcaklık derecesinde yıkanmalıdır. Beyaz çamaşırları yıkarken kullanılacak çamaşır suyu ise ekstra bir hijyen sağlayacaktır.

Tuvalet ve Banyoya Özen Gösterilmeli

Dezenfeksiyona en fazla ihtiyaç duyulan noktaların başında banyo ve tuvaletler gelmektedir. Kullanılacak antibakteriyel ürünler veya sodyum hipoklorit barındıran çamaşır suyu ilk aşamada tuvaletlerin temizliğini sağlayacaktır. Ancak her ihtimale karşı sifon daima çekilmeli ve klozet kapağı da oluşabilecek mikroplara karşı kapalı tutulmalıdır.

Yüzey Temizliğine Önem Verilmeli

Günlük olarak temas ettiğimiz kapı kolu, musluk ve zeminleri antibakteriyel ürünler ile temizlemek gerekmektedir. Aynı zamanda mikropların var olduğu ve ev sakinlerinin devamlı olarak dokunduğu telefon, sehpa, televizyon kumandası, klavye, mouse gibi sık kullanılan eşyalar da dezenfektan mendillerle sık sık silinmelidir.

Mutfak Dezenfekte Edilmeli

Bakterilerin en hızlı yayıldığı noktalardan biri de mutfak. Özellikle sünger, havlu, bulaşık bezleri gibi temizlik için kullanılan malzemelerin her kullanımdan sonra en az 10 dakika çamaşır suyunda tutulması gerekmektedir.

Çöp Kovaları Boşaltılmalı

Salgın hastalıkların baş gösterdiği durumlarda, virüslerin en çok yayıldığı yerlerden biri de çöplerdir. Bu gibi durumlarda bakteri yuvası olan çöp kutularını düzenli olarak boşaltmalı ve dezenfektan spreylerle yıkamak gerekmektedir. Aynı zamanda çöp kutusuyla ilgili işlem yaparken takılacak eldiven, bakterilerin vücuda temas etmesine engel olacaktır.

Ev Düzenli Olarak Havalandırılmalı

Hava akışı, hastalık riskini azaltan en önemli detaylardan biridir. Işık almayan, kapalı yahut temiz havanın eksik olduğu odalarda mikroorganizmalar daha fazla bulunacak ve üremeleri hızlanacaktır. Bu nedenle pencereler sık sık açılmalı ve eve temiz hava akışı sağlanmalıdır.

Kişisel Temizliğe Dikkat Edilmeli

Ev temizliğine ne kadar özen gösterilse de mikroplar bir taşıyıcı arayıcılığıyla eve ulaşabilir. Buna engel olmak içinse kişisel temizliğe ekstra özen gösterilmeli. Sokaktan eve her gelindiğinde eller en az 20 saniye boyunca sabun ve suyla yıkanmalı veya alkol içerikli el antiseptiği ile temizlenmelidir. Aynı zamanda öksürürken veya hapşırırken tek kullanımlık mendiller tercih edilmelidir.

YORUMLAR

Lütfen bir yorum yazınız.

EN ÇOK OKUNANLAR

Başa Dön