#BeyazYaka
7 Ocak 2019
Ofiste Zamanınızı Daha Etkin Kullanmanın 7 Yolu

Zamanı etkin kullanmak her insanın ortak arzusudur. Geçip giden zamanın geri gelmediği gerçeği hepimiz için ortak bir bilgidir. Ofiste zamanınızı daha etkin kullanmak, mesaisiz, gerilimsiz ve stressiz çalışmak mümkün. Ofiste zamanınızı etkin kullanmanız için 7 farklı yöntemi sizlerle paylaşıyoruz. Önerilerimiz, farklı çalışma tarzı olan kişilere uygun olabilecek seçenekler ile harmanlanmıştır. Size uygun olanları seçin ve deneyin.

Ofiste Zaman ve İş Yönetimi İpuçları

1. Zamanı Yönetmek: Pomodoro
25 dakika çalışıyorsunuz, 5 dakika ara veriyorsunuz. Bunu 4 kez yaptıktan sonra 30 dakikalık bir mola veriyorsunuz. 30 dakikalık mola sonrası 25 dakika çalışma ve 5 dakika ara vermeye devam ediyorsunuz. Pomodoro tekniğini uygularken, odaklanmak gayet kolay ve zaman yönetimi açısından en etkililerden birisi olarak biliniyor.

2. Multi-task Olmayı Bırakın
Uzun süre “multi-task” olmak yani aynı anda farklı görevleri tamamlamaya çalışmanın doğru olduğu savunuldu. Ancak araştırmalar, her bir iş kalemi için harcanan zamanın gereğinden fazla uzadığını gösterdi. İşlerinizi önem ve aciliyet sırasına koyun ve sırayla halledin. Multi-task olmak odaklanmanızı zorlaştırır ve zaman yönetiminizi zorlaştırır.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

3. “Hayır” Demenin Gücünü Keşfedin
Zaman yönetimine ek olarak, uzmanlaşma konusunda da size faydası olacak bir madde… Başarılı ve çalışkan olmanız, size yetkinliğiniz dışında gelen işleri yapmanızı gerektirmiyor. Uzmanlık alanınız dışında kalan, başkasının da yapabileceği, zamanınızı çalacak işleri gerekçeleriyle reddedin. Hem o an hem de kariyer yolculuğunuz boyunca odaklanmanızı kolaylaştıracaktır.

4. Konforunuzu Sağlayın
Çalıştığımız şirketler hepimiz için belli standartlar sunar. Ancak masanız, sandalyeniz, klavyeniz ya da kahve kupanız gibi değişkenlerde sizi rahatsız eden bir şey varsa bunu mutlaka çözün. Çalışırken aklınız başka şeylerle meşgul olmak zorunda kalmasın.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

5. Müziğin Psikolojik Etkisinden Faydalanın
İnternetteki müzik dinleme uygulamalarında ofis çalışmasına uygun listeler bulabilirsiniz. Siz çalışırken fonda çalacak, ilginizi almayacak ve odaklanmanıza yardımcı olacak, psikolojik açıdan doğru sıralanmış listelere kulak verin.

 

YORUMLAR

Lütfen bir yorum yazınız.

EN ÇOK OKUNANLAR

Başa Dön