#Hayatİçinde
24 Aralık 2018
Yeni Yıl Planlarına Bir de Bu Açıdan Bakın

Yeni yıl için neler planlıyorsunuz? Hayatınıza ne gibi yenilikler katmak istiyorsunuz? Yeni yılda hayatınızda neler değişsin istiyorsunuz? Yeni yıl planlarınızın arasında ne gibi iddialı maddeler var? Peki bu yeni yıl planlarınızın hangileri gerçekleşmeye daha yakın? Yeni yıl planlarınızı gerçekleştirmek istiyorsanız, gelin onlara farklı bir açıdan bakalım… Gerçekçi hedeflerle, gerçekçi planların zafer kazandığı bir yıl olsun…

Yeni Yıl Planlarınızı Gerçekleştiriyoruz!

1. Yeni Yıl Planlarınızı Belirlerken
Yeni yıl için planladığınız toplam 10 değişiklik olduğunu varsayalım… Bu gerçekçi mi? Geçen yıl kaç planınız gerçeğe döndü? Şimdi o 10 maddeyi alın ve gerçekçi olup olmadıklarına bir daha bakın.
Yeni yılda hem kilo vermek, hem çok başarılı ve yeni bir kariyer ortaya koymak, hem yeni bir dil öğrenmek, hem çok seyahat etmek, hem birikim yapmak, hem de eşsiz aşçı olmak için bir yemek kursuna kaydolmak istiyorsanız da bunların hepsinin bir yıl içerisinde gerçekleşmesi çok zor olacaktır.
Kendinize gerçekten yapabileceğiniz şeylere dair bir liste yapın. Örneğin, bir yıl içerisinde,
– Kilo verebilirsiniz
– Yeni bir dil öğrenebilirsiniz
– Birikim yapabilirsiniz.
Çünkü, usta bir aşçı olmaya çalışırken zayıflamak gerçekçi bir hedef değildir.
Çünkü, onlarca farklı şeye zaman verince yeni bir dil öğrenmeye zaman kalmaz.
Çünkü, çokça seyahat ederken iyi bir birikim yapmak zordur.

Gerçekçi olun, doğru hedeflerle ilerleyin…

 

 

2. Kendinizi Sadece 1 Yılla Sınırlandırmayın
Hayat size sunulmuş boş bir kağıt. Onun sadece küçük bir köşesini mi kullanmak istiyorsunuz. Hadi bütün kağıdı kişiliğinizin yansıması olan renklerle doldurun. Gelin bu yıl farklı bir şey yapın ve gelecek 1 yılı, gelecek 5 yılı ve gelecek 10 yılı düşünün.
Gelecek 1 yılda yapabileceklerinizi not edin, nasıl yapacağınıza dair yöntemleri düşünün.
Gelecek 5 yılda kendinizi taşımak istediğiniz yeri düşünün ve nasıl bir planla o noktaya varacağınızı hayal edin. Bunları not etmeyi ihmal etmeyin.
Gelecek 10 yılda neleri başarmış olmak istediğinizi düşünün. Hayatınızda ne gibi değişlikler olmasını istediğinizi ve nelerin farklı olacağını düşünün. Bunun için de notlarınızı alın.
Bugün yapacacağınız her şey, atacağınız her farklı adım, vereceğiniz her kararın 10 yıl sonraki siz’e etki edecek. Elinizde kocaman beyaz bir sayfa var, onu içinize sinecek şekilde doldurun. Bir sanatçı gibi..

 

 

3. İlk Hedef: Mutluluk
Yeni yıl kararları alırken hepimiz maddi açıdan değeri olan şeyleri göz önünde bulunduruyoruz. Peki nerede kaldı, huzur, mutluluk, sevgi, samimiyet…
Yeni yıl planlarınızı yaparken,
– Daha çok sevgi sözcüğü kullanmaya,
– Sevdiklerinize bunu ifade etmeye,
– Evinizde geçirdiğiniz huzurlu zamanları çoğaltmaya,
– Mutlu eden paylaşımlara daha çok zaman ayırmaya,
– Aile büyükleri ve küçüklerine verdiğiniz önemi ifade etmeye,
– Birlikte çalıştığınız kişilere daha pozitif yaklaşmaya dair hedefler de yazın deftere…
Maddi ölçüsü olmayan, manevi olarak da eşsiz bir değeri olan bu maddeler belki de en güzel yıllarınızdan birini yaşamanıza yardımcı olacak.

 

 

Yeni yıla muhteşem bir başlangıç yapmak için tüm güç elinizde ve kalbinizde… Durmayın, o güzel ve taze adımı atın.

YORUMLAR

Lütfen bir yorum yazınız.

EN ÇOK OKUNANLAR

Başa Dön