#Hayatİçinde
25 Haziran 2018
Mutlu Bir Yaz İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yazla birlikte hayatımıza giren ve tadımızı kaçırma ihtimali olan detaylara yakından bakalım. Mutlu bir yaz için dikkat edilmesi gerekenler, alınması gereken önlemler ve küçük hatırlatmalar için yazımıza göz atın.

Yaz aylarında dikkat edilmesi gerekenler

1. Güneş:
Vazgeçilmez bir ısı ve ışık kaynağı olan güneşe pek çok farklı açıdan dikkat etmeliyiz. Yaygın sorunları ve önlemleri ele alalım…
– Güneş çarpması: Yazın günün en sıcak saatlerinde korunmasın olarak doğrudan güneşe maruz kaldığınızda oluşur. Vücut su kaybeder ve hızlıca önlem alınmazsa iç organlara dahi zarar verebilir. Güneş çarpmasından korunmak için, korunmasız ve doğrudan güneş ışığına maruz kalmayın, bu gibi süreleri kısaltın. Şapka kullanın. Hafif kıyafetler tercih edin. Bolca ve sık sık su için. Yanınızda bir su şişesi ve şapka varsa epey iyi önlem almış olursunuz
– Güneş yanığı: Bronz bir ten hepimizin hoşuna gider. Ancak bu konuda ölçüyü kaçırmak hüsranla sonuçlanabilir. Güneşlenmek için günün en sıcak saatini seçmeyin. Doğrudan güneş ışığı altında değil, gölgede, şemsiye altında güneşlenin. Güneşten koruyucu kremler kullanın.
– Güneş lekesi: Genetik olarak güneş lekesine yatkınsanız bu kaçınılmazdır. Ancak, güneşte kalma sürenizi kısa tutup, güvenilir ürünler kullanarak öteleyebilirsiniz.

2. Böcekler ve Sinekler:
Ekosistem için çok önemli olsalar da, ev hayatı için çok faydalı oldukları söylenemez.
Böcek ve sinekler hijyenik ortamları kirletir, hastalık taşıma riskleri vardır ve bizim ve çocuklarımızın cildine, sağlığına zarar verir. Mutlu ve rahat bir yaz için onları hayatımızdan uzaklaştırabiliriz.
– Yaşam alanlarımızda böcek ve sinek olmasını istemeyiz. Bunun için, banyo ve mutfak hijyenine özen göstererek işe başlayın. Düzenli kimyasal temizlikle iyi bir önlem alırsınız. Evsel atıklarınızın evde minimum süre kalmasını sağlayın. Çöplerinizi daha sık çıkarın.
– Böcek ve sinek ısırıklarından nasibinizi almamak için, onları uzaklaştıracak losyonları mutlaka yakınınızda bulundurun. Çocuklar için üretilen losyonların farklı olduğunu unutmayın, çocuklar için olanını tercih edin.
– İlk kez karşılaştığınız tüm böcek ve sinek ısırığı durumları için zaman kaybetmeden doktora danışın. Hızlıca doktora başvurduğunuzda basit bir müdehale ile savuşturulacak durumlar, ertelendiğinde büyüyebilir.

3. Sudan Olaylar:
Havuz ve deniz konusunda dikkat etmeniz gerekenlerin neler olduğunu bilirsiniz, ancak bizim de sizlerle paylaşmak istediğimiz birkaç nokta mevcut.
– Güneş losyonları ve havuz bir arada can sıkıcı sonuçlara sebep olabilir. Sizi güneşten koruyan losyonlar cildinizi, el ve ayaklarınızı kaygan hale getirebilir. Nemlendirici ürünlerden sonra zemine dikkat edin.
– Hepimizin aklında, boğulan insanların çırpınarak kendilerini belli ettiğine dair bir imaj vardır. Ancak boğulan insanlar çırpınamazlar ve dışarıdan bakında belli olmaz. Bu sebeple yüzme bilmediğini bildiğiniz kişileri suya girdiklerinde takip etmeye çalışın.
– Deniz zemini her zaman umduğunuz kadar rahat olmayabilir. Zemindeki kayalıkların ayaklarınızı incitmemesi için üretilmiş çorap ve ayakkabıları mutlaka plaj çantanızda bulundurun. Büyük bir konfor ve güvenlik unsuru olacaktır.

4. Yazın Yeme-İçme:
Yazın beslenme konusu sağlık, cilt ve iç organlar için çok önemlidir. Vücudun daha fazla su kaybettiği, daha çok enerji harcadığı günlere dikkat etmek gerekir.
– İlle de su… Su içmek konusunda basit bir matematik vardır, vücudunuzdaki her 30 kilo için 1 litre su içmelisiniz. Yani 60 kilo olan biri günde 2 litre su içmeli, o da en az. Buna uyduğunuz sürece yazın rahat edersiniz.
– Yağlı gıdalara dikkat etmelisiniz. Yağlı ve yavaş hazmedilen yiyecekler sıcak havanın da etkisiyle midenizi yoracaktır. Buharda pişen hafif gıdaları tercih ederek sindirim sisteminize yardımcı olabilirsiniz.
– Meyvelerin masumiyetinden mutlaka şüphe edin. Meyveler ne yazık ki düşündüğümüzden daha fazla şeker içeriyor ve yazın bu kadar çok şeker tüketmek hızlı yorulmamıza sebep oluyor. Meyve porsiyonlarını ve öğünlerini azaltmak, yerine sağlıklı atıştırmalıklar koymak çok daha iyi olacaktır.

Yazın tadını çıkarmak ve tadınızın da kaçmasını önlemek için bu temel notlarımızın çokça işinize yarayacağını umuyoruz.

YORUMLAR

Lütfen bir yorum yazınız.

EN ÇOK OKUNANLAR

Başa Dön