#Hayatİçinde
21 Haziran 2018
Kendi Tasarımlarınızla Evinizi Dekore Edin

Evinizi dekore ederken, el emeğiniz olan tasarımlara da yer vermek ister misiniz? Yıllar sonra “bu çerçeveyi ben yaptım”, “o aslında sıradan bir su şişesiydi, onu bir vazoya ben dönüştürdüm”, “evim için bu yastık kılıflarını ben tasarladım” demek çok güzel olur. Evinizi dekore ederken, kolay, hızlı ve estetik sonuçlar elde edeceğiniz tasarımlar neler olabilir, birlikte bakalım.

Örneklerimize geçmeden önce, DIY (do it yourself) ve kültüründen biraz bahsetmekte fayda görüyoruz. DIY, mesleğiniz ya da işiniz olmadığı halde, ev dekorasyonu, küçük çapta inşaatlar, onarım ve tasarım faaliyetlerinin tümüne verilen isim. DIY bir hobi olarak da ele alınır. Tamir, tasarım, mobilya kurulum hizmetlerinin yarattığı ek maliyetlerden tasarruf etmek isteyen Amerikalılar tarafından dünya kültürüne kazandırılmıştır. DIY, Türkçe’ye “kendin yap” olarak çevrilebilir. Bu kadar tanım ve tanıtımdan sonra, ev dekorasyonunuzun için neler yapabileceğinize bakmaya başlayabiliriz.

1. Göründüğünden Daha Kolay
Ne demiştik, kolay, hızlı ve estetik sonuçlar elde edebileceğiniz tasarımlar için çıktık yola. Bir kasnak ve biraz da güzel kumaşla ev dekorasyonunuz için çok güze şeyler yapabilirsiniz.
* 3 farklı boyda kasnak ve 3 farklı kumaş edinin. Kumaş seçerken genel dekorasyon zevkinize göre tül ve danteller ya da daha modern ve minimal yaklaşımlı parçalar tercih edebilirsiniz. Kumaşları kasnaklara bir kompozisyon dahilinde gerin. Ardından da duvara yine bir kompozisyon ile asın. Hepsi bu kadar.

* Etamin işlemek konusunda deneyimliyseniz, evinizin girişine bir “hoş geldin” kompozisyonu hazırlayabilirsiniz. Farklı boyutlarda kasnaklar, farklı kumaşlar, iğneler ve yazı tasarımları ile bunu kolayca halledebilirsiniz.

* Biraz kumaş ve kasnak, dekoratif olduğu kadar fonksiyonel de olabilir. Kumaşı kasnağa gerin, duvara asın, sonra da tüm küpelerinizi o kumaşa tek tek takın. Nasıl da derli toplu oldu değil mi?

2. Biçki Dikiş Zamanı
DIY yani “kendin yap” yaklaşımında önemli olan çalışmalarınızın kalıcı sonuçlar vermesidir. Bu sebeple kağıt, yapıştırıcı, karton gibi kısa ömürlü malzemeler değil de, ahşap, kumaş, silikon ve plastik gibi daha uzun ömürlü malzemeler kullanılır.
Koltuk takımınıza uygun yastıkları kendiniz hazırlayabilirsiniz.
* Pompomlar bu aralar çok moda. Yuvarlak bir yastığınız varsa onu değerlendirebilirsiniz. Yoksa da, bir iç bir de dış kılıf dikip, içine elyaf doldurduğunuz yastığı alıp gelin. Şimdi pompom yapmak için bolca ipe, çatala ve makasa ihtiyacımız var. İpleri görseldeki gibi çatala sarın, ortasından bağlayıp, yanlarından kesin ve kapatın. Sonra da yastığınız kenarına iğne iplikle tutturun.

* Eskileri değerlendirmeyi seviyorsanız, anneannenizin dantellerinden işe başlayalım. Tek renk yastık kılıfları ve o dantellerle çalışacağız. Yapacağınız şey gayet kolay. Dantelleri görünmeyecek şekilde yastık kılıfına dikin, ütüleyin ve koltuğa yerleştirin.

* Minimal tasarımlı bir yastık dekorasyonunuz için daha elverişli olacaksa, görev başına. Kumaş boyası, ağaç yaprakları ve yastık kılıfına ihtiyacımız var. Kumaş boyasını yaprak üzerine uygulayın ve yastıkta da izini çıkarın. Kuruduktan sonra görev tamamdır, kullanmaya başlayabilirsiniz.

3. Yaz Sıcaklığını Tasarlayın
Yazlık materyalleri değerlendirmek için doğru zaman. Evinize yaz rüzgarlarını davet etmek için kolay ve şık tasarımları hayata geçirebilirsiniz.
* Deniz kabukları ve sukulentlerin muhteşem uyumuna ayak uydurun. Bir saksı, bolca deniz kabuğu, silikon yapıştırıcı ve elbette sukulentler. Deniz kabuklarını üstten alta doğru saksının dışına silikonla yapıştırın. Kurumasını beklerin ve sukulentinizi saksıya yerleştirin. İşte bu kadar kolay.

* Paletlerin enerjisini eve taşıyın. Paletler, vernik ve rahat puflarda evinizde samimi ve konforlu bir yaz köşesi yapabilirsiniz. Paletleri önce zımparalayın, ardından vernikleyin, kuruduktan sonra da pufları üzerine atın. Kolay ve samimi.

* Ateşböceklerinin güzelliğini evinizde, balkonunuzda, bahçenizde ya da mutfağınızda yakalamak gayet kolay. Bunun için size, bir kavanoz ve şerit aydınlatma yeter. Şerit aydınlatmayı kavanoza düzenli şekilde yerleştirin ve kapağına kablo için bir yer açıp kapağı kapatın. Kolay ve cool, değil mi?

Evinizde kendi tasarımlarınıza yer vermeniz ve onları uzun süre keyifle kullanmanız işte bu kadar kolay.

YORUMLAR

Lütfen bir yorum yazınız.

EN ÇOK OKUNANLAR

Başa Dön