#BeyazYaka
22 Mayıs 2018
Nedir Bu 3. Nesil Kahve?

Kahve hayatlarımızın vazgeçilmezi ve olmazsa olmazlar arasında. Kahve çekirdekleri bazen bizi uyandırıyor ve güne hazırlıyor, bazen de keyfimize keyif katıyor. Kahvaltı kelimesinin nereden geldiğini biliyor musunuz? Kahve-altı; yani kahve içme keyfi için sabah uyanıp bir şeyler yiyen bir milletiz biz. Kahve bizim için önemli, kahve öncelikli. Kahveyi bu kadar önemserken nasıl oldu da birinci ve ikinci dalga kahveyi bilemeden üçüncü dalga kahveye geçtik? Türk kahvesi, hazır kahve, çekirdek kahve derken bir anda buradan bulduk kendimizi. Peki nedir bu üçüncü dalga kahve? Gelin tüm sürece birlikte bakalım…

Kahvenin Yolculuğu


1. Birinci Dalga Kahve: Sıcak suda çözünebilir kahveye bugün birinci dalga kahve diyoruz. Evlerde, ofislerde çok uzun süre birinci dalga kahvenin hükmü devam etti. Hatta 90’lı yıllarda bir cafeye oturup kahve istediğinizde, size çözünebilir kahve ikram edilirdi. Birinci dalga kahve, yüksek miktarda kahvenin hazırlanıp katılaştırılması, artından granül hale getirilmesi ile elde ediliyor. Kahve çekirdeği dediğimi şey, su da çözünmez. Bu da maalesef bu su da çözünen kahvelerin kalitesini çok düşürüyor. Bu kalite arayışı ise, ikinci nesil kahvelerin doğmasına yol açtı.

2. İkinci Dalga Kahve: Espresso bazlı ve yer yer filtreleme ile gelişen kahvecilik. Ünlü kahve zincirleri ile hayatımıza girdiler. İkinci dalga kahvede amaç, kahvenin daha kaliteli, saf, taze ve kaliteli halini yakalamak. Kahve çekirdeği öğütülür, espresso makinesinde basınçlı sıcak su ile hazırlanır, isteğe göre süt ilave edilir. Cappucino, latte, flat white en ünlü espresso bazlı kahvelerdir. İkinci dalga ile hayatımıza girmiş olan bu kahveler, bugün artık vazgeçilmez. İkinci dalga kahvecilik bize, kahveden keyif almayı öğretti.


3. Üçüncü Dalga Kahve: İşte geldik asıl konumuza. Üçüncü dalga kahve, kahve hakkında her şeyi bilerek ve farklı metotlarla hazırlayarak içmek desek isabet olur.
* Kahvenin geldiği ülke, kahvenin tadını kokusunu ve içim keyfini değiştiriyor. Topraksı tatlar, meyvemsi kokular, içim yumuşaklığı gibi detaylar, kahvenin geldiği ülkeye bağlı.
* Kahvenin hasat detayları, hasat zamanı, kavrulma süresi ve şekline göre lezzet farkları yaratılıyor.
* Demleme yöntemi kahve çekirdeklerinin suyla buluşma tatlarını suya bırakma anı olarak büyük önem taşıyor.

Popüler kahve hazırlama yöntemlerine değinecek olursan, en bilinenler:


* Espresso: İkinci dalgada da önemli olan espresso burada da karşımıza çıkıyor. Burada, kahve çekirdeğinin işlenme süresi, yöntemi ve tazeliği ile birleşerek sunuma hazırlanması da önemli detaylar.
* Chemex: Chemex isimli sürahiye bir filtre ve öğütülmüş çekirdekler konulur, sıcak su yavaşça dökülür. Bu biraz ustalık ve sakinlik gerektiren bir uygulama. Acele etmek süreci bozabilir.
* Aeropress: Hassas, hızlı ve kişiye özel demleme metodu. Bir aeropessiniz olsun ve hemen hemen her yerde kendinize özgü kahveniz olsun.
Bu en popüler yöntemlerin yanı sıra, syphon, Hario V60, Moka Pot da yaygın olarak kullanılır.

Üçüncü dalga kahve, kahvenin tüm iyi özelliklerini ortaya çıkarmak ve damaklarda eşsiz bir tat bırakmak için başlamış bir akımdır.

YORUMLAR

Lütfen bir yorum yazınız.

EN ÇOK OKUNANLAR

Başa Dön