#Hayatİçinde
22 Mayıs 2018
Daha Retro, Daha Analog

80’li yıllarda doğan, 90’lı yıllarda çocukluk ve gençlik dönemini yaşayanlar hem retro hem de analog kavramını çok iyi anlarlar. Ne olduysa teknolojinin gelişmesiyle oldu. Önce her şey elektronik ortamlara döküldü, sonra kültür hızla minimalize ve kompakt ürünlerle harmanlanır oldu. O eski, nostaljik ve naif günleri bugüne taşımak ister misiniz? Yaşam alanı ve tercihlerinizde yapacağınız değişiklikler retro ve analog tarzı yaşamanıza fırsat verebilir.

Retro Yaşam, Analog Kültür

Öncelikle retro ve analog kelimelerini tanımlayalım. Retro, geçmiş yıllara ait giyim, dekorasyon, saç modeli ve aksesuar kullanımında olan o eski, tatlı ve geçmişin modası olan anlamında kullanılıyor.
Analog ise, daha gerçek, daha hissedilebilir, elektronik olmayan, duyularımıza hitap ve etki eden anlamına gelir. Retro ve analog bir hayata bir adım atalım.

1. Yaşam alanlarını değiştirmek: Dekorasyon seçimlerinizi retro parçalarla yaparak evinizin ve ofisinizin tarzını değiştirebilirsiniz.


Koltuklar: Koltuklarınızı, ahşap ve kumaşın harmanlandığı, renklerin koyu pastel tonlarda olduğu markalardan seçebilirsiniz. Desenlerin çizgili ya da dev çiçekli olması da tarzı güçlendirir.
Büfe, masa ve sandalyeler: Doğal ahşap görünümlü, modern çizgiden uzak parçalar seçmelisiniz. Koltuklarınızın tarzına uygun bir tane olursa bütüncül bir görünüm için faydalı olur.
Aydınlatma: Nostaljik abajurlar, avizeler ve lambalar retro dekorasyonun en önemli parçalarından biridir. Modern ve minimal bir ortamı bile değiştirecek güçleri var. Aydınlatma tek başına bu kadar güçlüyken bunu ıskalamayın.
Mutfak araç ve gereçleri: Servis tabakları, bardaklar, kupalar ve fincanlar yine retro tasarımlı parçalardan seçebileceğiniz mutfak araç gereçleri arasında. Elbette emaye ve tatlı bir çaydanlık olmazsa olmaz.
Aksesuarlar: Evinizin havasını değiştirecek küçük aksesuarlar da retro dekorasyon için iyi seçimler olacaktır. Retro görünümlü bir pikap, eski bir saat, dekoratif bir daktilo güçlü bir imaj yaratabilir.

2. Gardırobunuza retro değişim: Giyim kuşam konusunda retro seçimler yapmak sizi farklı kılar. Tarzınıza uygun, içinde iyi hissettiğiniz retro parçaları seçin ve kullanın.


Retro elbiseler: 80’li yılların rengarenk kıyafetleri, 60’lı yılların diz altı elbiseleri, 20’li yılların şıkır şıkır dans kıyafetleri retro giyim için iyi seçimler.
Retro aksesuarlar: Özellikle vintage dükkanlarda bulabileceğiniz çanta ve ayakkabılar gardırobunuzun güzel parçaları olabilirler.
Erkekler için retro: Pantolon askısı, papyon gibi temel aksesuarlar ve slim fit gömlekler iyi seçimler olabilir.
En doğrusu, kendinize bir tarih aralığı seçin ve o dönemin modasını bugüne taşıyın.

3. Ofiste retro tercihler: Ofis hayatınızı biraz değiştirmek ve kendinize farklı bir atmosfer yaratmak için retro tasarımlar seçebilirsiniz.


İşler biraz retro, biraz analog olsun derseniz, notları defterlerde tutun; masanızda retro su şişesi ve bardak olsun; kalemlerinizi bu tarza uygun olanlardan seçin. Bazen küçük dokunuşlar çok değiştirir.

Retro ve analog yaşam, hepimizin teknolojiden biraz uzaklaşıp, farklı çağları deneyimleme arzusundan doğru. Denemeye ve atmosferi değiştirmeye değer.

YORUMLAR

Lütfen bir yorum yazınız.

EN ÇOK OKUNANLAR

Başa Dön