#Keşfedilecekler
22 Şubat 2018
Yaşam Kalitenizi Artıracak 10 İpucu

Hayat uzun bir yolculuk. Bu yolculuğun en güzel tarafları ise, sürekli yeni yollar denememiz ve yolculuktan keyif almayı öğrenmemiz… Yaşam yolculuğunda bir standart tutturmak ve belirlediğimiz bu standartları koruyup yaşamak hepimizin ortak arzusu. Yaşam kalitenizi artıracak 10 ipucunu sizlerle paylaşmak ve yaşam yolculuğundaki konforunuza konfor eklemek isteriz.

Yaşam Kalitenizi Artırmak İçin

1. Makas, evet bildiğimiz makas

Çok basit ve çok hızlıca uygulanabilir bir öneriyle başladık. Şimdi kısa bir an durun ve makasa ihtiyaç duyduğunuz anları hatırlamaya çalışın. Kıyafet etiketi kesmek istediğiniz, kağıt kesmek istediğiniz, mutfakta ambalaj kesmek istediğiniz o anları bir düşünün… O makas aradığınız anların büyük bir kısmında yanınıza makas yoktu değil mi… O zaman ilk iş, mutfak, salon ve yatak odanıza, küçük birer makas koyun. Yaşam kalitenizde küçük bir değişiklik olmaya başladı bile.

2. Biraz daha zor bir adım: Ertelemeyi ertelemek

Uzun zamandır ertelediğiniz ve gece uykudan önce sizi rahatsız eden şeyler neler? Onlardan birini seçin ve ertelemekten vazgeçin. Uzun zamandır aramak istediğiniz bir insanı aramak, bir ihtiyacınızı satın almak, bir yere gitmek, iade etmek istediğiniz bir eşyayı iade etmek… Hemen yapın. Sadece bir ertelemeyi hayatınızdan çıkarınca bile çok rahatlayacaksınız.

3. Alışveriş listesi alışkanlığı

Ne için alışverişe çıkarsanız çıkın bir listeniz olsun. Evde eksilen şeyleri cep telefonunuzun not kısmına yazarak çok da uğraşmadan bir liste hazırlamış olursunuz.

4. Kitap okumayalı ne kadar oldu?

Bu çok sıradan gelebilir ama her gün mutlaka kitap okuyun. Kitap okumak hayatınızın akışını aktif bir şekilde değiştirecek. Her gün 5 sayfa çok da zor olmasa gerek.

5. Kişisel ihtiyaçlarınız ve başkalarının ihtiyaçları…

Bir karar verme sürecinde, kendinizi mi yoksa başka birini mi kayırmanız gerektiğini bilemediğinizde kendinizi kayırın. Önce siz, sonra başkaları… Çünkü siz iyi olmazsanız, başkalarına yardım edemezsiniz.

6. Öncelik hangisinin?

Bir mekanda arkadaşınızla buluşuyorsunuz, sohbet ilerlerken sizin telefonunuzun çalıyor ve 15 dakika konuşuyorsunuz. Yani, o mekanda olmayan birinin, o mekanda olan birinin hakkını gasp etmesine izin veriyorsunuz. Haliyle, buluşmuş olduğunuz arkadaşınız bozuluyor buna. O mekanda olmayan bir insanın, o mekandaki insanların hakkını gasp etmesine izin vermeyin ve bunu kendinize de yaptırmayın.

7. Konuşma pratikleri

Bir konuyu ilk kez ifade edeceksiniz, içinizden 5 kez tekrar edin. Yetmezse bir ayna karşısında sesli olarak söyleyin. O da yetmezse kaydedin ve dinleyin. Nihayet, konuyu anlatırken en verimli hale geleceksiniz. Duruşunuz, nefesiniz, tavrınız çok daha iyi olacak. Öz güven yaşam standardını yükseltir.

8. Kendinize gaz verin!

Her gece uykudan önce, kendinize iyi yaptığınız şeyler için kocaman bir “aferin” verin. İyi gelecektir.

9. Alarm sesinizi değiştirin…

Hem de sık sık değiştirin ve mutlaka güzel şeylerle değiştirin. Böylece güne daha farklı başlama şansınız olur.

10. Kahvaltıyı atlamayın…

Listemizin son maddesi sağlıklı beslenmenin de bir parçası olan kahvaltı. Bir kahvaltı rutini yakalayın ve ondan asla vazgeçmeyin. Günlün enerjiniz çok değişecek.

Yaşam kalitenizi artırmanın farklı ip uçlarını ele aldık. Siz hangisinden başlıyorsunuz?

YORUMLAR

Lütfen bir yorum yazınız.

EN ÇOK OKUNANLAR

Başa Dön