#Post-it
2 Şubat 2018
Kışın İdeal Ortam Sıcaklığı Ne Olmalı?

Sağlıklı bir yaşam alanı için oda sıcaklığı çok büyük önem taşıyor. Peki özellikle kış aylarında ideal oda sıcaklığı ne olmalı?

üşüme

Kış aylarını yaşadığımız şu günlerde, ısıtıcılar hayatımızda sessiz fakat önemli bir yer tutuyor. Bazılarımız çok üşüyerek ısıtıcının ayarını son seviyesine kadar yükseltiyor, bazılarımız ise yüksek sıcaklıktan şikâyet ediyor. Peki ideal oda sıcaklık ne olmalı? Bu soruya yanıt arayan West Midlands Kamu Sağlığı Gözlemevi (West Midlands Public Health Observatory) ideal ortam sıcaklığının kış aylarında, özellikle yatak odaları için, 18 C olduğunu belirtiyor. En ideal oda sıcaklığının ise, daha çok oturma odaları için önerilen, 21 C olduğunu belirtiyorlar.

sıcaklık derece

Ortam sıcaklığı 16 C olduğunda, solunum rahatsızlıklarına karşı direnç azalıyor. Sıcaklık 12 C ve altına düştüğünde ise, iki saat sonunda kişinin kan basıncında yükselme görülebildiği gibi kalp krizi ve felç riskinde de artış yaşanıyor. Sıcaklık 5 C’nin altına düştüğünde ise, hipotermi yaşama riski ciddi oranda artıyor. (Hipotermi, normalde 37 C olan vücut ısısının 35 C’nin altına düşmesi sonucu oluşan rahatsızlık anlamına geliyor.)

soğukluğun sağlığa etkisi

Unutulmaması gereken; sıcaklık dalgalanmalarının ve uzun süre soğuğa maruz kalmanın sağlık açısından ciddi sorunlar doğurabileceği gerçeği. Oda sıcaklığının, ortam sıcaklığından daha yüksek olduğu durumlarda vücudun verdiği bazı reaksiyonlarda değişimler gözleniyor. Yüksek sıcaklıklar obeziteye, düşük sıcaklıklar ise başta solunum yolu hastalıkları olmak üzere birçok rahatsızlığa davetiye çıkarıyor. UCL (University College London) araştırmasına göre; İngiltere, Amerika ve diğer gelişmiş ülkelerde, kış aylarında yaşanan iç mekân ısısındaki artış, bu toplumlarda obezitenin yayılmasına yol açıyor.

YORUMLAR

Lütfen bir yorum yazınız.

EN ÇOK OKUNANLAR

Başa Dön