#BeyazYaka
2 Şubat 2018
Ekolojik Konutta Yaşamanın Size Kattığı Değer

Dünya ve doğa biz insanlar tarafından hiç düşünmeden tüketilen varlıklardı… Ancak, zamanla dünyamızın ve doğanın aslında ne kadar nadide ve değerli olduğunu anladık. Şimdi hızla ekolojik hayata geçme zamanı. Ekolojik hayata geçmek için, ekolojik dengeyle uyumlu bir evde yaşamak iyi bir başlangıç olabilir. Ekolojik evde yaşamanın avantajlarından ve evinizi nasıl daha ekolojik hale getireceğinizden bahsedelim.
Bunlardan önce de ekolojik evi tanımlayalım: Ekolojik evler; enerji, su ihtiyacı ve çevresel etkiler incelenerek tasarlanmış, doğaya verilen zararı minimuma indirmeyi öngören ve bu doğrultuda kendi ihtiyacını büyük ölçüde kendisi karşılayabilen evlerdir.

Ekolojik Hayat, Ekolojik Evlerde Başlar

1. Isınmanın ve Soğutmanın Ekolojisi

Isınmanın ve Soğutmanın Ekolojisi

Özellikle kış aylarında evlerimizi ısıtmak hepimizin ortak noktası. Hem sıcak bir evde yaşamak, hem de çevreye en az zararı vermek için bazı değişiklikler yapabilirsiniz. Isı konusunda yüksek kaliteli bir izolasyon, uzun vadede ısınma ve soğutma için daha az enerji tüketmenize yardımcı olacaktır. Daha az enerji tüketmek demek, daha ekolojik bir yaşam demek.

2. Elektriğin Ekolojisi

Elektriğin Ekolojisi

Elektriksiz bir yaşam artık neredeyse düşünülemez. Günün her anında elektriğe ihtiyacımız var. Evlerimizde kullanacağımız elektrikten tasarruf etmek çok zor. Ancak kullanacağımız elektrikli eşyalar konusunda daha dikkatli seçimler yapabiliriz. Az enerji kullanan beyaz eşyalar sayesinde elektriği daha az kullanmış oluruz.

3. Temizlik Eşyalarının Ekolojisi

Temizlik Eşyalarının Ekolojisi

Sıradan bir evi yuva yapan detaylardan biri de temizlik ve hijyendir. Evinizde kullandığınız tüm deterjanların, en sonunda denizlere ulaştığını düşünmek üzücü. O zaman çevreye zarar vermeyen ekolojik deterjanları denemeye ne dersiniz?

4. Geri Dönüşüm Gerçekleri

Geri Dönüşüm Gerçekleri

Evsel atıklarınızın ayrıştırılması ve geri dönüşümü doğayı korumak adına çok faydalıdır. Organik atıkları ayrıştırmak zor olabilir ama cam ve kağıt her zaman ayrıştırılabilir. Yapabilirsiniz, elinizdeki bu gücü mutlaka kullanın!

Ekolojik yaşama geçmek için atabileceğiniz en basit ve somut adımlar bunlar. Ekolojik konutta yaşamak, size ve çevrenize büyük değerler katacaktır. Ekolojik bir yaşamı tercih ederek,
– Enerji tüketiminizi azaltabilirsiniz,
– Isınma ve soğutma için minimum tüketim yaparsınız,
– Çevre kirliliğinin önüne geçersiniz,
– Geleceğe temiz bir çevre bırakmanın huzurunu yaşarsınız.

Ekolojik bir yaşama geçmek için durmayın. Elinizden gelen tüm değişiklikler ve dönüşümler faydalı olacaktır. Yaşanabilir Bir Dünya İçin Ayak İzinizi Küçültün yazımıza da göz atmanızı tavsiye ederiz:)

YORUMLAR

Lütfen bir yorum yazınız.

EN ÇOK OKUNANLAR

Başa Dön