#Hayatİçinde
2 Ekim 2017
Okula Dönüş Zamanı

Okulların açılması sadece çocuklar için değil, aileler için de önemli bir gündem. Okulların açılması demek,
– Okul ihtiyaçları için alışverişe başlanması,
– Okula gidiş ve dönüş yolu için güvenli ulaşımın ve trafiğin göz önünde bulundurulması,
– Evde ihtiyaç duyulan yeni dekorasyonun yapılması,
– En önemlisi çocuklar için derslere, okula ve çevreye alışma sürecinin sağlanması demek.
Okula dönüş zamanı hem küçükleri hem de büyükleri bolca etkiliyor.

Okula bu yıl başlayan veya bir üst sınıfa geçen çocuklarımız için dekorasyon önerilerimizi sizlerle paylaşmak için kolları sıvadık. Ne demişler, eğitim evde başlar.

okula dönüş yazı içi 4

Ders çalışma eğlencesine var mısınız?

okula dönüş yazı içi 5

1. Okula bu yıl başlayan bir çocuğun velisi olmak hiç kolay değil. Onun, okuluna, öğretmenlerine, arkadaşlarına ve düzenli bir okul rutinine alışması elbette biraz zaman alacak. Okula bu yıl başlayan çocuğunuzun, adaptasyon sürecini hızlandırmak için,
– Sevdiği kırtasiye ürünlerini almak,
– İstediği gibi giyinerek okula gitmesine olanak sağlamak,
– Kendisine ait bir oda ve çalışma alanı sunmak çok önemli.

okula dönüş yazı içi 3

2. Öğrenmeyle ilgili en önemli şeylerden birisi de öğrenilenlerin tekrar edilmesidir. Çocuğunuzun odasında ona keyifli bir ortam yaratın. Mesela, harflerin, kelimelerin, atasözlerinin, çarpım tablosunun, formüllerin yer aldığı mantar pano hazırlayın. Hazırladığınız mantar panonun karşısına geçin ve o gün neler olup bittiğini tekrar ederek panoya işleyin.

okula dönüş yazı içi 2

3. Çocukların eğitimde ebeveynleri ile geçirdikleri zaman çok değerlidir. Çocuğunuzla sürekli iletişim halinde bulunmanız onun geleceği için sağlam bir yapı taşı olur. Her akşam onun odasında misafir olun, onun anlattıklarını dinleyin, sorularını cevaplayın ve çözüm arayışına girin. Hem sizin hem de çocuğunuzun eşsiz anları olacağına eminiz.

okula dönüş yazı içi 1

4. Uykudan önce okuyacağınız bir kitap ya da anlatacağınız bir masal, çocuğunuzun güzel rüyalar görmesini sağlar. Çocuğunuzun kitapları sevmesi için odasında bir kitaplık olmasına özen gösterin. Kitaplığı çocuğunuzun yaşına uygun kitaplarla donatın. Bu sayede harika bir kütüphane oluşturmuş olursunuz.

okula dönüş yazı içi 6

5. Artık yetişkinlik yolunda adımlar atan çocuğunuz için en önemli şeylerden birisinin kişisel alana sahip olmasıdır. Çocuğunuzun, kişisel alanına saygı duymak ona verebileceğiniz en güzel hediye olacaktır. Ders çalışıp çalışmadığını kontrol etmek, sürekli ona ders çalışması için baskı kurmak ters etki yaratabilir. Bir çalışma planı hazırlayarak bunun üstesinden gelebilirsiniz. Çalışma planını haftalık olarak kontrol edin ve daha düzenli bir çalışma rutini ile yola devam edin.

Okula dönüş zamanı hepimizi etkiliyor. Ama en çokta çocukları etkilemektedir. Onların rahat bir ev ortamında, sağlıklı ve huzurlu bir şekilde ders çalışması ve dinlenmesi her şeyden önemli.

YORUMLAR

Lütfen bir yorum yazınız.

EN ÇOK OKUNANLAR

Başa Dön