#Keşfedilecekler
13 Eylül 2017
Geleceğe Hoş Geldiniz!

Bundan 20 yıl önce hayal ettiğimiz şeyler gerçek olmaya başladı. Mimari, teknoloji, tekstil gibi alanlarda hayal ettiğimizden fazlasını görmeye başladık. Görüntülü telefon görüşmeleri, uzaktan kontrol edebildiğimiz evler, robot teknolojisi ve nano teknoloji ile donanmış kıyafetler bir zamanlar imkansızdı. Jetgiller ve Geleceğe Dönüş’ün aydınlattığı bu teknoloji yolunda keyifle ilerliyoruz.
Şimdilik uçan arabalar, uçan kaykaylar ve anında kuruyan kıyafetler yok ama akıllı telefonumuzla iletişim kuran arabamız, henüz eve varmadan açabildiğimiz klimamız var… “Ütüyü fişten çektim mi?” sorusuna cevap veren bir sistem hangimizin işine gelmez ki?

akıllı ev sistemi

Akıllı ev sistemlerinde işin özü olan “Nesnelerin İnterneti”nden bahsetmemek olmaz. Nesnelerin interneti, “günlük kullanımımızda olan nesnelerin internete bağlanıp veri gönderip alması kabiliyeti” olarak tanımlanıyor.
Nesnelerin interneti kavramındaki, “nesneler”, kamera, mikrofon gibi izleme cihazları, sensörler, chipler ve erişim düzenekleri… Bu nesneler, internete bağlanarak, kullanıcıya bilgi aktarabiliyor. Dahası, birbirleri ile iletişim kurmaları mümkün…

Peki nesnelerin interneti teknolojisi ile donatılmış akıllı evler, hayatımızı nasıl kolaylaştırabilir?

  • Büyüklerimizin anlattığı şehir ve apartman hayatı artık geçmişte kaldı. Kimsenin kapısı açık değil ya da kimse anahtarını kapının üzerinde bırakmak fikrine sıcak bakmıyor. Artık, “önce güvenlik” dediğimiz günlerdeyiz. Akıllı ev sistemine dahil olan alarmınızı, internet aracılığı ile aktif ya da pasif duruma alabilirsiniz. Kapıyı kilitlemeyi ya da alarmı kurmayı unutsanız bile sorun değil. Akıllı telefonunuzun, akıllı evinize ulaşıp alarmı kurar…
  • Suyu, elektriği ve doğal gazı her yerden kontrol edebilirsiniz. Alarm üzerinden aldığınız uyarıları, eve gitmeden hızlıca çözebilirsiniz. Can ve mal kaybının önüne geçecek böyle çözümleri hayata huzur katıyor.
  • Evinizi istediğiniz zaman ısıtmak ve soğutmak, nesnelerin interneti ile mümkün. Eve gitmeden önce ısıtma ya da soğutma sisteminizi aktif duruma getirebilirsiniz. Kışları sıcacık, yazları serin bir ev…
  • Bahçeli bir eviniz varsa, bahçe sulama işinin önemli ve zaman alan bir iş olduğunu bilirsiniz. Akıllı ev sistemleriyle, bahçenizi sulama saatlerini ayarlamanız yeterli. Sulama işi akıllı evin işi.
  • Tatildeyken, evden uzun süre uzak kaldığınızda ya da hava durumuna göre, eve erişmek istediğiniz her an, nesnelerin interneti teknolojisi ile donatılmış akıllı evinize ulaşabilirsiniz. Panjurları kapatmak, sensörleri aktif ya da pasif hale getirmek, alarmı çalıştırmak… Hepsini telefonununuz üzerinden çözün.

Teknolojinin hayatımıza kattığı kolaylıklar devam edeceğe benziyor. Akıllı ev teknolojileri ile, günlük yaşamı daha konforlu hale getirmek mümkün.

YORUMLAR

Lütfen bir yorum yazınız.

EN ÇOK OKUNANLAR

Başa Dön