#Post-it
9 Ağustos 2017
Evde Bitki Yetiştirme Teknikleri

Doğaya bir adım daha yakın olabilmek için, evlerimizde bitkilere yer açıyoruz. Evde bitki yetiştirmek, hem evlerimizdeki pozitif atmosfer hem de şehirler için çok iyi bir fikir. Evde, balkon ya da pencere kenarında bitki yetiştirmek, onlarla ilgilenmek, sularını verip, topraklarını tazelemek, çok iyi hissettiren bir terapi gibi. Evde bitki yetiştirme tekniklerinden bahsetmeden evvel, evlerimizde yetiştirdiğimiz bitkileri tanıyalım…

1) Çiçekler:

çiçekler

Her evin baş tacı olan çiçeklere evinizde yer açın. Güneş alan bir köşede yetiştireceğiniz çiçekler, evinizin daha keyifli bir hale gelmesine yardımcı olacak. Evde çiçek yetiştirmenin büyük bir sorumluluk olduğunu da unutmamak gerekir. Her çiçeğin yetiştirilme koşulları farklı olduğu için, tercihinizi yaparken bu koşulları göz önünde bulundurun. Daha az su, daha çok su isteyen kaktüslerden bir minik orman yaparsınız belki? Ya da, bolca zaman ayıracağınız tropikal çiçeklerden muhteşem bir köşeniz olur.

2) Sebzeler:

sebzeler

Cherry domatesler, süs biberleri ya da badem salatalıklar… Hepsini evde yetiştirmek mümkün. Bunun için balkonunuzun bir köşesini seçin ve saksıları hazırlayın. Dikdörtgen şeklindeki saksılar, en elverişli olanları. En yaygın olarak yetiştirilen domatesler, biberler ve salatalıklar, sofralarınızı da şenlendirecek.

3) Baharatlar ve Otlar:

baharatlar ve otlar

Maydanoz, biberiye, nane, kekik, fesleğen ve tohumunu bulabildiğiniz diğer güzel ve şifalı bitkiler… En kolay ve en keyifli bitkiler bunlar olsa gerek. Makarna sosunuz için fesleğen, börekleriniz için maydanoz, çorbalarınız için nane sizin “bahçe”den… Daha ne olsun…

4) Air plantler:

Air plantler

Toprağa ve neredeyse suya bile ihtiyaç duymadan yaşayabilen bu bitkiler, daha çok dekor amaçlı olarak evlerde yerlerini alıyor. Havadan tüm besin ihtiyaçlarını alan bu bitkiler ile hem farklı dekorasyonlar yapabilir hem de doğayı evinize davet edebilirsiniz.

Evde Bitki Yetiştirme

Evde Bitki Yetiştirmeye Karar Verirken,

  •  Yeni bitkilere evde ne kadar yer ayıracağınızı planlayın. Evinizde ayırabileceğiniz yer sadece 1 metrekare ise, yetiştireceğiniz bitkilerin sayısı çok fazla olamaz. Birbirine çok yakın olan bitkilerin verimsiz olacağını unutmayın.
  • Hangi bitkiyi yetiştirmek istediğinize karar verin. Hem çiçek, hem sebze yetiştirmek büyük bir sorumluluk olur. En başından itibaren uğraşacağınız ufak işler, motivasyonunuzu düşürebilir. Kolay bir başlangıç için baharat ve otlardan başlayıp, sebzelere geçebilirsiniz.
  • Evcil hayvanlarınız varsa, bitki yetiştirme sürecinde onların kararlarının da önemli olduğunu unutmayın. Kedi ve köpeklerinizin güvenliği için bitki yetiştirme alanınızı onların erişemeyeceği şekilde organize edin. Kuşların bitkileri yemeyi sevdiğini unutmayın ve ona zarar vermeyecek bitkilerden seçin. Bitki toprağı evciller için ortalığı dağıtmalarına yardımcı olacak bir oyun alanı olabilir, dikkat.
  • Çocuklarınızın güvenliğini ihmal etmeyin. Özellikle emekleyen ve yeni yeni yürüyen bebeklerin bitkilere kolayca ulaşmasını engelleyecek bir yer seçin. Evde bitki yetiştirme fikri daima çok güzel bir fikir. Bu güzel fikri uygularken, size ve evinize uygun olan seçimleri yaparsanız, bu güzel hobiden daha çok tatmin olursunuz.

YORUMLAR

Lütfen bir yorum yazınız.

EN ÇOK OKUNANLAR

Başa Dön