#BeyazYaka
12 Temmuz 2017
Ofis Ortamınızda İzinizi Bırakın

Yapılan araştırmalar gösteriyor ki, kişiselleştirilmiş çalışma alanları, çalışma motivasyonumuzu pozitif yönde etkiliyor. İşe başladığınız ilk gün size verilen o boş masayı hatırlayın, nasıl da sade ve sizi ifade etmeyen bir hali vardı değil mi? Peki o masa şimdi nasıl? Sizden izler taşıyan detaylar gözünüze çarpıyor değil mi? Ofis ortamınızı kişiselleştirmek ve iş yerinizi daha sıcak hale getirmek için hazırladığımız önerilere bir göz atın. Belki de, küçük değişiklikler daha verimli ve mutlu çalışmanıza yardımcı olur.

Sıcak bir ofis deneyimi…

işe masanızdan başlayın

1. İşe masanızdan başlayın:

Kağıtlar, evraklar, bilgisayar, kalemler, defterler… Hemen hemen her ofis çalışanının temel ihtiyaçları böyle. Farklı bir çalışma alanı yaratmak için, ofis masanıza ufak dokunuşlar yapma zamanı. Sevdiğiniz bir fotoğrafı ya da resmi çerçeveleyin ve karşınıza koyun. Evraklar için bir raf düzeni geliştirin. Defter ve kalemlerinizi gerçekten kullanmaktan keyif aldığınız tasarımlardan seçin.

Çekmecelerden ne haber

2. Çekmecelerden ne haber?

Çekmeceler… Her ofis çalışanının gizli dünyası… Çekmecelerinizi her açtığınızda içinden mutluluk çıkmasını istiyorsanız, her çekmeceye kokulu kağıtlar ya da kokulu çubuklardan koyun. Size ait olan bir koku, ofis ortamını daha çok benimsemenize yardımcı olacaktır. Çekmecelerinizi düzenlemeyi ihmal etmeyin. Evraklar için ayrılmış bir kısma ek olarak, sağlıklı atıştırmalıklar, yedek kıyafetler ve kişisel hijyen malzemelerine de mutlaka yer açın. O atıştırmalıklar hem siz, hem de mesai arkadaşlarınız için cankurtaran olabilir. Birkaç atıştırmalık ile ofisin kahramanı olmaya var mısınız?

aydınlatmanın önemi

3. Aydınlatmanın önemi…

Işığa yön vermek, dikkat ve odaklanma için çok önemli. Sizin için yeterli olan lambayı masanıza bulundurun. Yumuşak bir sarı ışık, rahat ve huzurlu hissetmenize yardımcı olur, üstelik gözlerinizi yormaz. Işığın geliş açısını, çalışma alanınıza minimum gölge yapacak şekilde ayarlayın. Klavye ve evraklarınızın üzerinde ışığın etkisi daha çok olsun.

Motivasyon zamanı

 

4. Motivasyon zamanı!

Çiçek yetiştirmek, hem bir canlının gelişimini izlemek hem de zamanı takip etmek için çok güzel bir hobi. Masanızda bir tane çiçeğe yer vermeye var mısınız? Hatta yapışkanlı not kağıtlarına sizi motive eden bir sözü yazın ve saksının dışına yapıştırın. Çiçek seçimi karakterimizin de işareti sayılabilir. Kaktüslerle sabırlı tarafınızı, orkidelerle nazik ruhunuzu, bambu ile umutlu hayal dünyanızı ifade edebilirsiniz.

Kişisel eşyalar kişisel alanlar yaratır

5. Kişisel eşyalar, kişisel alanlar yaratır…

Ofiste herkesin kullandığı o kupalardan birini kullanıyorsanız, hemen bugün kendinize bir güzellik yapın ve yeni bir kupa edinin. Masanıza su koymak için bir şişe ve bardak da kupaya eşlik etsin. Bu küçük detaylar en bilindik ve en işe yarayanlar. Size ait olan ve severek seçtiğiniz eşyaları kullanmak, ofis ortamını ısıtır ve aidiyetinizi artırır. Ofisteki kişisel eşyalarınızın seçiminde, renklerin gücünden faydalanabilirsiniz. Örneğin, kırmızı gibi enerjik bir rengi sahiplenin. Kırmızı kalemler, defterler, kupalar, su şişeleri ile bu kırmızı ofis eşyası koleksiyonunuzu büyütün. Sizi ifade eden bir renk aidiyet hissinizi güçlendirecektir. Renklere benzer şekilde, sevdiğiniz bir karakteri ofiste yaşatın. Sevdiğiniz bir çizgi film karakterine dair topladığınız koleksiyonluk parçaları ofis masanızda bulundurun. Bunlar hem çok iyi sohbet konularına dönüşür, hem de sizi temsil eden parçalar olur.

Sizden parçalar

6. Sizden parçalar…

İnsanların sizi nasıl tanımlamasını istersiniz? Sosyal, eğlenceli, komik? Ofis arkadaşlarınızla kaynaşmak ve sizi istediğiniz gibi tanımlamalarını sağlamak için dışarıdan yardım almaya var mısınız? Masanızda atıştırmalıklar bulundurmak, sosyal ilişkinizi geliştirecektir. Bazen biraz eğlenmek için kenarda duran mizah dergileri hiç fena fikir değil. Sizi siz yapan detaylar, ofisin en kişisel parçası olacaktır. Ofiste mutluluk, kişiselleşmeyle geliyor. Gününün ve haftanın büyük kısmını geçirdiğiniz ofiste, bu küçük detaylar enerjinizi yükseltecek.

YORUMLAR

Lütfen bir yorum yazınız.

EN ÇOK OKUNANLAR

Başa Dön