#Keşfedilecekler
12 Temmuz 2017
İstanbul’a Yakın, Strese Uzak Rotalar

Hepimiz farklı alanlarda, farklı koşullarda ve aynı güzel hedefler için çalışıyoruz. Bazen çalışmaya ara verip küçük planlar yaparak motive oluyoruz. Kimimizin hayallerinde ailemizi alıp hafta sonu keyifli bir kahvaltı yapmak var, kimimizin doğa ile buluşmak için keyifli yürüyüşler yapmak… Daha büyük planlar, daha büyük hayaller de her zaman bir kenarda duruyor. Gelin İstanbul’a sadece iki saat uzaklıkta olan harika keyif noktalarına göz atalım. Sadece iki saat yolculuk ederek, bambaşka bir dünyaya ulaşmak mümkün…

Kısa mesafe, uzun keyif için 4 harika rota!

kıyıköy

Kıyıköy

Kırklareli’nin Vize ilçesine bağlı olan Kıyıköy, ilk rotamız. Hem lezzetli Karadeniz balıkları, hem doğa hem de tarih için adres Kıyıköy. Harika bir balıkçı kasabasına ulaşmışken bu lezzeti mutlaka tadın. Ardından Aya Nikola Manastırı’nı ziyaret edip, tarihe dokunmanız mümkün. Günü Aşıklar Tepesi’nde manzarayı izleyip, dinlenerek tamamlamak da hiç fena olmaz. Zamanın çok yavaş aktığı, sevgi ve huzur dolu bir rota Kıyıköy.

Ulaşım: İstanbul’dan Edirne yönüne doğru giderken Çerkezköy ayrımını kullanarak önce Vize’ye 30 dakika sonrada Kıyıköy’e ulaşabilirsiniz. İstanbul Kıyıköy arası yaklaşık 156 kilometre mesafede ve araçla E80 üzerinden seyrederek, yaklaşık 3 saat 30 dakikada varabilirsiniz.

tirilye

Tirilye

Kısa bir feribot yolculuğu ile Ege’nin misafirperver ve sıcak dünyasına ulaşmak fikri kulağa hiç de fena gelmiyor. Mudanya’ya bağlı bir kasaba olan Tirilye’nin keşfedilmemiş dokusu, değişime uğramamış güzelliği kalbinizi çalacak. Güne Çamlı Kahve’de kahvaltı ile başlayıp, keyifli bir yürüyüş ile keşfe devam edebilirsiniz. Şifa kaynağı zeytin ve zeytinyağı ürünlerinden satın almayı ihmal etmeyin. Kiliseler, manastırlar ve zaman algınızı değiştirecek tarihi eserler arasında fotoğraf çekmeyi ihmal etmeyin. Günü balık keyfiyle bitirip, İstanbul’a döndüğünüzde uzun bir tatil yapmış kadar keyifli olacağınıza eminiz.

Ulaşım: Karadan ya da denizden Bursa’ya ulaşmakla işe başlayın. Bursa’dan Mudanya’ya ulaştıktan sonra 12 kilometre sahilden batı tarafında devam ederek Tirilye’ye ulaşabilirsiniz. Tirilye, İstanbul’dan kara yoluya O-5 üzerinden 3 saat 30 dakikada ulaşılır mesafede. Tirilye’yi, GPS’te ve tabelalarda “Zeytinbağ” adıyla göreceğinizi unutmayın.

sapanca

Sapanca

Bir klasik olsa da, Sapanca, hem İstanbul’a yakınlığı, hem de bol aktivite seçenekleri ile vazgeçilmez. Sakarya’ya bağlı olan bu yeşil cennet, İstanbul’dan sıkça ziyaretçi alıyor. Maaile kahvaltı keyfi yapmak, huzurlu bir restoranda yöresel lezzetleri tatmak ve doğayla buluşmak için harika bir rota. Maşukiye’nin muhteşem doğasında keyifli bir yürüyüş yapmadan dönmeyin.

Ulaşım: Sapanca’ya Anadolu Otoyolu üzerinden 2 saat 30 dakikada ulaşabilirsiniz.

gölyazı

Gölyazı

Bursa’nın Nilüfer ilçesine bağlı bu minik adacık, uzaktan gördüğünüzde doğa anaya hayran kalmanıza neden olacak. Gölyazı, çevresi yarım saatte yürünerek turlanacak bir ada olsa da, en azından 3-4 saatinizi orada geçireceğinize eminiz. Hele de fotoğrafçılık ile ilgileniyorsanız çok doğru bir yerdesiniz. Ailece güzel bir hafta sonu aktivitesi için muhteşem bir yer olan Gölyazı, lezzetli bir mutfağa sahip. Günü Zambak Tepe’den izleyeceğiniz manzara eşliğinde bitirip şehre dönerken, aklınız bu saklı cennette kalacak.

Ulaşım: Bursa’nın Nilüfer ilçesine bağlı olan Gölyazı’ya, O-5 üzerinden 3 saatte ulaşabilirsiniz. Aile ile yapılacak güzel geziler, bir tatlı huzur ve hafta sonunuzu muazzam hale getirecek küçük önerilerimiz böyle.

Hayatın tadını çıkarmak için durmayın, yakın rotaları keşfetmeye başlayın.

YORUMLAR

Lütfen bir yorum yazınız.

EN ÇOK OKUNANLAR

Başa Dön